Uncategorized

Joga—od czego zacząć? Praktyczny przewodnik dla początkujących część 1

Joga: Praktyczny, mini Przewodnik dla chcących rozpocząć praktykę, część 1.

Wiem, że, kiedy chcemy zacząć coś nowego, zazwyczaj pojawiają się w głowie pytania. Podobnie jest z jogą. Czasem dostaję pytania typu: czy ja też mogę zacząć praktykować jogę? Czy się do tego nadaję? Odpowiedź jest jedna : zdecydowanie TAK!

Jest  takie zabawne powiedzenie:  “powiedzieć, że nie jest się wystarczająco rozciagnietym żeby praktykować jogę, to jak powiedzieć że jest się zbyt brudnym żeby wziąć kąpiel”.  Joga jest otwarta dla wszystkich, bez względu na kondycję, na twoją wagę, i fakt czy uprawiałeś/aś wcześniej sport, bez względu na to w co wierzysz i jaką filozofię życia wyznajesz. Oczywiście twoja kondycja i  zdrowie mogą determinować wybór rodzaju jogi. Podstawową zasadą jest zawsze szacunek do swojego ciała i jego ograniczeń. I jeśli masz jakieś ograniczenia zdrowotne, zawsze najlepiej poinformować o tym nauczyciela. Dodatkowo, każda początkująca osoba nie powinna zaczynać od zajęć dla zaawansowanych. Niby oczywiste, a jednak. Trafienie do klasy dla zaawansowanych, może Cię odstraszyć i szybko do jogi nie wrócisz.  Natomiast nigdy nie powinieneś się dać zwieść własnym lękom. Na każdych zajęciach robisz tyle, na ile pozwala Ci własne ciało. To na jodze krok po kroku odkryjesz własne możliwości, to joga poprowadzi Cię do lepszego zdrowia, rozciągnięcia, zadbania o twój kręgosłup, organy wewnętrzne. Nauczy Cię skupienia, relaksacji i bycia tu i teraz. Otworzy Ci drogę do wewnętrznego rozwoju.  Tak wiem, nawet jeśli uśmiechasz się teraz  z pobłażaniem, musisz uwierzyć mi na słowo.  Piszę to w oparciu o własne doświadczenia.

Dlatego jeśli jesteś osobą, która zastanawia się czego się spodziewać od jogi, a w Twojej głowie piętrzą się pytania, poniżej postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

Mam nadzieję, że Ci z was, którzy zadają sobie takie pytania, po przeczytaniu tego wpisu zdecydują się spróbować. W tej części odpowiadam na dwa najczęściej zadawane mi pytania: jaki rodzaj jogi wybrać oraz czy zacząć od praktyki w szkole jogi czy w domu.

Hatha, vinyasa a może ashtanga? Która joga jest dla mnie?

Jednym z podstawowych pytań, które zadaje sobie osoba chcąca rozpocząć praktykę jest:  jaki rodzaj jogi wybrać.  Odkrywanie jogi to tak naprawdę droga na całe życie. Nigdy nie jest tak, że nie mógłbyś odkryć więcej i to jest wspaniałe w jodze. Ale na początku, ilość odłamów jogi może być dość przytłaczająca. Wybór stylu, który nie do końca będzie nam odpowiadał sprawi, że nie będziemy chcieli kontynuować. Moja rada dla wszystkich:  daj jodze szansę, miej otwarty umysł i serce na to co nowe, spróbuj kilku wariantów i dopiero wtedy zdecyduj. Chociaż większość odłamów jogi opiera się na wspólnych asanach czyli pozycjach w jodze, każda ma unikatowe podejście. Dodatkowo różnią się one intensywnością.

Poniżej przybliżam podstawowe rodzaje jogi,w bardzo dużym skrócie wyjaśniając czym się różnią. W kolejnych wpisach poświęcę nieco więcej uwagi każdemu stylowi.

Hatha

Większość współczesnych odłamów jogi opiera się na Hatha jodze. To gałąź jogi, która w dużej mierze koncentruje się na aspekcie fizycznym czyli asanach, który wpływa na nasze psychiczne samopoczucie- wellbeing. Hatha joga to postawy ciała (asany), techniki oddechowe (pranajamy), i medytacja (Dyana), której celem jest doprowadzenie do zdrowego ciała i jasnego, spokojnego umysłu. Istnieje prawie 200 asan hatha jogi, z setkami wariacji. Pod kątem fizycznym, ma na celu  uelastycznić kręgosłup, polepszyć  krążenie we wszystkich narządach, gruczołach  i tkankach. Hatha joga wpływa na rozciąganie, promuje równowagę i elastyczność. Prowadzi do uspokojenia umysłu, rozwoju wewnętrznego, świadomości zarówno swojego ciała, ale też emocji, umysłu i naszego wnętrza.

We współczesnym żargonie jogowym, wybierając hatha możecie spodziewać się nieco wolniejszego tempa  i bardziej delikatnego praktykowania w porównaniu np. do ashtangi czy vinyasa flow. Zajęcia z Hatha jogi idealnie nadają się do rozpoczęcia praktyki jogi.

Ashtanga

Wykonywana w szybkim tempie, sekwencyjna- asany powtarzane są w tej samej kolejności. Praktyka ta jest bardzo wymagająca fizycznie ze względu na stałe, płynne przechodzenie z pozycji do pozycji, w synchronizacji z oddechem (nie jest to metoda kontemplacyjna). To jeden z pierwszych stylów jogi przyjętej w krajach zachodnich. Wywodzi się z Mysore w południowych Indiach, została stworzona przez K. Pattabhi Jois’a i jest jedną z najbardziej wymagających fizycznie odmian jogi. Uczniowie zaczynają od serii podstawowej, przechodząc stopniowo na wyższe poziomy zaawanoswania.

Vinyasa Flow

Podobnie jak Hatha, Vinyasa to dość ogólne pojęcie, które może reprezentować różnego rodzaju sekwencje. Jest to  dynamiczny styl, inspirowany Ashtangą jednak nie tak intensywny i rygorystyczny. W przeciwieństwie do Ashtangi, sekwencje mogą być dowolne i nie muszą być powtarzane jak w Ashtandze.  Ruchy są płynne, pełne gracji- stąd często mówi się o flow, płynięciu- bo płynnie przechodzi się z jednej pozycji do drugiej, z których każda poprzedzająca przygotowuje do wykonania następnej. Pozycje mogą być dopasowane do stopnia zaawansowania praktykujących, nauczyciel może  zmieniać asany w zależności od potrzeb osób praktykujących.

Iyengar

Opiera się na naukach mistrza jogi B.K.S Iyengara. To styl, który w bardzo dużym stopniu zwraca uwagę na precyzje asan (pozycji) i w tym celu wykorzystuje pomoce jak koce (które podkłada się na przykład pod plecy, klocki, pasy (w pozycjach, które wymagają rozciągnięcia). Styl Iyengar to praktyka danych pozycji w dłuższym czasie, w skupieniu na precyzyjnym wykonaniu danej asany, bez szybkiego przechodzenia z pozycji do pozycji jak np. w Vinyasa Flow. Iyengar miał olbrzymi wpływ na rozwój współczesnych wersji asan.

Bikram / Hot joga

Hot joga została zapoczątkowana przez Bikrama Choudhury, którego nazwisko stało się synonimem zajęć jogi prowadzonych w pomieszczeniu nagrzanym do około 40 stopni. Według tej metody ciepło pozwala na rozluźnienie napiętych mięśni i obfite pocenie ( choć nie ma co do tego zgodności w jogowym świecie). Zajęcia z Jogi Bikram to seria 26 pozycji powtarzanych dwukrotnie. Nie wszystkie zajęcia tzw. hot yogi to styl Bikram. Niektóre szkoły jogi prowadzą np vinyasa flow w nagrzanym pomieszczeniu, choć nie do tak wysokiej temperatury jak styl Bikram. Wyższa temperatura nie wszystkim odpowiada. Zajęcia dość wymagające, ze względu właśnie na temperaturę.

Yin joga

Yin Joga jest praktyką opracowaną przez nauczyciela Pula Grilleya, której głównym celem pod kątem fizycznym jest koncentracja na stawach, tkance łącznej i ścięgnach.  Nie jest to rodzaj intensywnej  praktyki, jest dużo wolniejsza a w pozycjach zostaje się dłużej. To rodzaj praktyki który rozwinięty został w celu przygotowania do medytacji. Yin joga jest niezwykle pomocna i odpowiedni na przykład dla osób mających problemy ze stawami.  Jest to joga bardzo relaksacyjna, nadająca się do wieczornych sesji, kiedy po ciężkim dniu szukamy ukojenia zarówno dla ciała jak i umysłu.

W kolejnych wpisach postaram się przybliżyć Wam poszczególne rodzaje jogi. Bo to jeszcze nie wszystkie rodzaje jogi. Jest jeszcze  np. joga kundalini, sivananda, a z odłamów które powstały w Stanach Zjednoczonych np power joga czy Strala które są raczej wariacjami dopasowanymi do wymagań rynku fitness. Możecie spotkać się też z aerial jogą na szarfach czy  acro jogą praktykowaną z drugą osobą. Wszystkie wymienione tutaj rodzaje jogi, miałam okazję spróbować. Na co dzień najwięcej praktykuję vinyasa flow, ale regularnie chodzę też na zajęcia z core (skupione na rozwoju mięśni głębokich), ashtangi, na zajęcia z inwersji, na jogę yin, hatha. Czasem chodzę też na jogę z szarfami na ścianie, która w idealny sposób wpływa na kręgosłup.


Szkoła jogi czy praktyka w domu?

To kolejne najczęściej zadawane mi pytanie. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi . Ja łączę te dwie metody i taka forma mi najbardziej odpowiada.

  • Nie wyobrażam sobie nie chodzić do studia jogi, gdzie mam zajęcia z naprawdę dobrymi nauczycielami, którzy uczyli się w wielu miejscach na świecie i są zawsze gotowi żeby mnie poprawić, pomóc i podzielić się swoją wiedzą. Kontakt z dobrym nauczycielem to dla mnie niezwykły przywilej i możliwość dogłębnego poznawania jogi i ciągłego rozwoju. Nic nie zastąpi kontaktu na żywo z nauczycielem. W Brukseli mam też okazję uczyć się u nauczycieli z różnych zakątków świata, a to dodatkowo doświadczenie kulturowe. W moim studio mam też zajęcia z większości wymienionych odłamów jogi, ale zdaję sobie też sprawę, że nie każdy ma dostęp do takiego studia. Dlatego, patrz poniżej.

“Joga to 1 % teorii i 99% praktyki”

  • Z tego powodu nie wyobrażam sobie też, aby nie praktykować w domu. Czasem nawet 15 minutowa sesja pozwala zdziałać cuda. Kiedy nie mogę akurat pójść do studia lub mam ograniczony czas, praktyka w domu to opcja idealna. Wtedy mogę dopasować wybór sesji do moich aktualnych potrzeb. Muszę przyznać, że najczęściej moja poranna joga to właśnie joga w domu, gdyż wtedy mam największe ograniczenia czasowe. To doskonały sposób na rozpoczęcie mojego dnia. Do studia najczęściej chodzę wieczorami.

Processed with VSCO with f2 preset

Zalety praktykowania w studio:

  • Bezpośredni kontakt z nauczycielem i możliwość bycia poprawionym w momencie wykonywania asan
  • Kontakt  z ludźmi, w tym energia grupy- niezastąpione są dla mnie niektóre zajęcia, gdzie nauczyciel z odpowiednio dobraną muzyką stwarza niesamowitą atmosferę podczas praktyki
  • Dobre studia jogi zapraszają nauczycieli wizytujących, więc mamy możliwość uczyć się od bardzo dobrych nauczycieli
  • Dodatkowe warsztaty

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Zalety praktykowania w domu:

  • Brak ograniczeń czasowych
  • Możliwość nawet bardzo krótkich sesji, np 15 minut rano i wieczorem
  • Zdecydowanie tańsza opcja od studia
  • Czasem niektóre szkoły jogi oferują tylko jeden rodzaj jogi. Korzystając z filmików online w domu, możecie podpatrzeć i wybrać różne opcje w zależności od waszych potrzeb

 

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Łączenie tych dwóch wariacji, jest dla mnie najlepsze.  Czasem jeśli w studio miałam akurat intensywną vinyasę flow, w domu następnego ranka korzystam np. z sesji jogi na rozciąganie lub np. skupiam się tylko na otwarciu bioder.

Dlatego jeśli nie macie możliwości skorzystania ze studia lub chcecie wzmocnić swoją praktykę, dołączcie praktykę jogi w domu przy wykorzystaniu filmików jogowych. Dodatkowo dla osób początkujących, którzy dopiero zaczynają praktykę, joga w domu z wykorzystaniem filmików, może pokazać, czego się możemy spodziewać. Nie w każdym mieście dostępne są też zajęcia dla początkujących lub cały wachlarz zajęć, które moglibyśmy dopasować do swoich potrzeb.

Do jogi w domu niezastąpione są  video z nauczycielami jogi.  Na youtube dostępnych jest bardzo dużo filmów, zarówno krótkich sesji jak i pełnych (np 60 min). Ja korzystam z sesji po angielsku (zrobię listę linków youtubowych po angielsku i się z Wami podzielę).

Zainteresowanym włączeniem praktyki jogi w domu polecam też profesjonalne portale jogi. Choć dostęp do nich wymaga czasem  opłaty, mamy dość dużo możliwości jeśli chodzi o wybór odłamów jogi, lekcji, ich długości i poziomu zaawansowania. Filmy przygotowywane są w bardzo profesjonalny sposób.

Ostatnio zaczęłam uzupełniać swoją praktykę w domu korzystając z Internetowego Studia PortalYogi. To platforma internetowa w całości poświęcona jodze. Dołączając jako subskrybent, macie dostęp do wielu filmów instruktażowych. Znajdziecie sesje krótsze i dłuższe. Wszystkie oznaczone są stopniem trudności. Osoby początkujące nie będą miały trudności z tym, aby wybrać odpowiednią sesję. Są sesje dla początkujących, są sesje vinyasy flow, ashtangi,sesje na ból kręgosłupa, otwarcie bioder czy relaksacyjne- każdy znajdzie coś dla siebie.

Joga w domu z internetowym studiem PortalYogi

Co jest dużym plusem to dodatkowe wyjaśnienia przy nieco bardziej skomplikowanych sesjach np. na ból kręgosłupa. Zanim przystąpicie do wykonania całej  sesji, przy pomocy dodatkowego filmiku instruktażowego, możecie opanować poszczególne pozycje. Dodatkowe wyjaśnienia z pewnością będą kluczowe dla osób początkujących.

Processed with VSCO with f2 preset

Joga relaksacyjna na PortalYogi

Na Portalu znajdziecie filmy pięciu różnych nauczycieli,każdy z inną historią i doświadczeniem: Gosia Kobus-Kwiatkowska, Adam Ślęczek, Justyna Jaworska, Ulla Wilczyńska-Kalak, Basia Lipska-Larsen. Magdalena Bałdys, także instruktorka jogi, odpowiada natomiast na pytania użytkowników). Podejrzewam, że oferta będzie się cały czas powiększała.

Zostając subskrybentem, dołączacie też do zamkniętej grupy na facebooku, gdzie możecie wymieniać się doświadczeniami z innymi osobami, wziąć udział w dyskusjach oraz zadać pytania! A to super ważne. Bo zaczynając przygodę z jogą, a nie mając na przykład dostępu do szkoły jogi, z pewnością będziecie chcieli, aby ktoś na te pytania odpowiedział. To właśnie poprzez grupę facebookową dostaniecie szybkie powiadomienie o sesjach na żywo z nauczycielami, z których też warto skorzystać. Koszt miesięczny subskrypcji to około 29 zł. Wiem też, że portal oferuje teraz promocję i osoby które zapiszą się do końca listopada będą mogły korzystać przez 30 dni za darmo.

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Processed with VSCO with f2 preset

Mam nadzieję, że ten mini przewodnik (część pierwsza) pomoże wam podjąć decyzję. Nie wyszukujcie wymówek. Jeśli w Twoim pobliżu nie ma szkoły jogi, spróbuj skorzystać z portalu jogowego.Obecnie jest tyle dostępnych możliwości, że wystarczy chcieć i otworzyć się na nowe doświadczenie.

Ja na obecną chwilę rozwijam woje umiejętności w  Indiach na kursie nauczycielskim z jogi i z pewnością będę na bieżąco dzielić się tym doświadczeniem na blogu.

You Might Also Like